Yapay Çiçek


Yapay Çiçek özellikleri; 

     Doğal bitkilerin bir çeşit taklidi olan Yapay Çiçek ler yaşam alanlarında dekoratif olarak kullanılmakla birlikte ticari olarak da kullanılırlar. Üretimlerinde farklı malzemeler kullanılır. İmalatları için keten türü kumaşların çeşitli renklerde boyanmış halleri, tüyler, mısır kabuğu, bazı talaşlar, altın ve gümüş parçaları oldukça yaygın olarak kullanılır. 1970'li yılların başından beri polyesterin kullanım alanı genişledikçe Yapay Çiçek üretimin de de kullanılmaya başlanmıştır. Farklı renk ve doku seçenekleri için kimya endüstrisini de kapsayacak bir üretim prosesi geniş bir alana yayılmıştır.

Günümüz piyasasında Yapay çiçek üretiminde polyester malzeme tercih edilir. Sanayisi oldukça gelişmiş olmakla beraber, 1980'li yıllarda Çin'de kurulan büyük üretim tesisleri günümüzde artan iş hacimleriyle üretimlerine devam etmektedir.


Yapay Çiçek Üretim Aşamaları;

İlk olarak akışkan polyester sertleştirilir ve bir çeşit kumaş haline getirilmek üzere preslenir. Uygun hale getirilen polyester kumaş, yapılmak istenen yapay çiçek için önceden belirlenmiş ölçülerde kesime alınır. Isıl işlem ya da boyama seçenekleri kullanılarak tasarımda istenen son hali verilen parçalar merkezden dışa bir nevi inşa edilir. Bu aşama yapay çiçek parçalarının bir araya getirildiği aşamadır. Demir tel üzerine sarılmış doğal bitki renklerinin taklidi renkte bir kaplama, ürünün gövdesini oluşturur. Çiçekler uygun şekilde gövdeye monte edilir ve sabitlemek için özel bileşenler içeren spreylerle son şekli verilir. Kullanılan malzemelerin çeşidi polyester olabileceği gibi kağıt da olabilir. Origami sanatı Yapay Çiçek alanında kağıt ve kumaş malzeme aracılığıyla oldukça gelişmiştir.


Yapay Çiçek Oluşturmak İçin Kullanılabilecek Malzemeler;

Polyester, naylon, gümüş, sabun, kil, cam, plastik gibi alternatif Yapay Çicek üretim malzemeleri kullanılmaktadır.


Tarihte Yapay Çicek; 

Eski mısır uygarlığından günümüze dek  dekorasyon amaçlı kullanılagelen Yapay Çiçek ler farklı renklerden oluşan plakalar kullanılarak yapılırdı. Bu plakalar bakır, gümüş ya da farklı madenlerden yapılır, bir çoğunun üzeri yaldızlanarak görselliği artırılırdı.

 İlk örnekleri oldukça kaba ve kullanışsız da olsa bu alandaki yenilikler tarihte de hızla keşfedildi. On dokuzuncu yüzyılın başlarında balmumunu kullanarak yapay çiçek üretmeye başlayan  Emma Fürstenhoff tüm dünyada büyük bir üne kavuştu.

İstenen reklerin elde edilmesinde zorlanan dönemin Yapay Çiçek üreticileri doğadan yararlandılar ve renklerde kalıcılık için sık sık Güney Amerika kuşlarının tüylerinden yararlandılar. Günümüzde halen Londra'da bulunan hayvanat bahçesinde sergilenen sinek kuşu tüyünden imal edilmiş Yapay Çiçek sergisi ziyaretçilerine açıktır.


Bir Hediye Olarak Yapay Çiçek; 

Özel günlerimiz için mükemmel hediye bulmak zordur. Uygun bir hediye seçimi yapabilmek için çıktığımız alışveriş bizim için tam bir stres kaynağı haline gelebilir. Hediye seçenekleri arasında  Yapay Çiçek mükemmel bir alternatiftir. Yılbaşı hediyesi, doğum günü hediyesi olarak uygun olabilir. Uygun olanı kaliteli ve gerçekçi olanlarıdır. Bayram ziyaretleri için küçük buketler kullanılabilir. Doğum hediyeleri olarak çokça tercih edildiklerinde, mutluluklarının paylaşıldığını gören ebeveynlerin yüzünde içten bir gülümseme  görmek mümkün olur. Bu amaçla seçilecek Yapay Çiçek lerde beyaz ve pembe tonlar oldukça iç açıcıdır. Sevdiklerinize hep aklımdasın demenin bir başka yolu olabilir. Tüm telaşların arasında bir çeşit sürpriz olarak, onu önemsediğinizi belli eden kalıcı bir anı yaratmak için iyi bir fırsattır. Yeni evlerine taşınan dostlarınıza dekoratif bir armağan, kurumsal açılışlarda inceliğinizi yansıtan bir temsiliyet aracı, yaşlı dostlarımıza yeni bir anı haline gelecektir.  Uzun ömürlü dekoratif ürünler olan Yapay Çiçek ler solmaya dayanıklıdır ve az bakım gerektirirler. Esnek olmaları sebebiyle, manuel olarak bozulan formları düzeltilebilir. Gerçeğine çok yakın görünümlerine rağmen, doğal bitkilerde bulunan polenden kaynaklanan alerjiden uzak, naturel mekanlar oluştururlar.